Fundacja im. Grupy Operacyjnej "Śląsk" 1939


Dołącz do nas: www.facebook.com/GOSlask1939

Historia GRH - G.O."Śląsk"

Wszyscy członkowie GRH – G.O. „Śląsk” należą do Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”. Dlatego już od czasu rozpoczęcia restauracji pierwszych schronów wielu z nas widziało oczyma wyobraźni osoby w odtworzonym umundurowaniu, z uzbrojeniem wojsk polskich, "ożywiające" te obiekty.

Zadaniem przewidywanym na początku była jedynie prezentacja barwy i broni w połączeniu z oprowadzaniem zwiedzających po schronach bojowych. "Betonowi żołnierze", o których tutaj mowa, byli bowiem, najistotniejszym elementem w systemie obronnym, od którego zależało to, czy wróg zdobędzie te umocnienia czy też przegra.

Wraz z rozwojem ruchu rekonstruktorskiego w Polsce coraz częściej myśleliśmy jednak nad bardziej aktywnym i na większą skalę wykorzystaniem osób w mundurach.

Pierwszym krokiem w tym kierunku była prezentacja barwy i broni strzelca Wojska Polskiego z 1939 r. (dokonał tego nasz kolega, Michał Sindera) oraz szeregowca Wehrmachtu z 1943 r. (w tą rolę wcielił się Maciek Tylec). W mundurze porucznika broni pancernej wraz z repliką pojazdu pancernego wz. 34 prezentował się z kolei Leszek Kusiak.

Miało to miejsce podczas otwarcia izby muzealnej - schronu w Dobieszowicach-Wesołej, we wrześniu 2003 r.

Wtedy też zaczęły się konkretne działania mające na celu stworzenie własnej grupy rekonstrukcji historycznej.

Największym problemem, tak jak i dla większości osób rekonstruujących wojska z czasów II wojny światowej był mundur. Poza Leszkiem Kusiakiem pozostali koledzy mundury wypożyczyli jedynie z okazji pikniku. W końcu, w wyniku poszukiwań udało się na początek zdobyć kilka kompletów mundurów Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych (popularne mundury KBW) oraz szewiot (z którego uszyto „KBW”), imitujący materiał przedwojennych uniformów WP. Wystarczyło to jednak na umundurowanie jedynie dwóch osób: Grzegorza Kluby i Piotra Skupnia. Dzięki współpracy i pomocy wielu osób ze środowiska kolekcjonerskiego i kolegi Krzysztofa Flaczka z S.R.H. "Cytadela" udało się nam do maja 2004 r. wstępnie zakończyć kompletowanie naszego ekwipunku i uzbrojenia. 

W tym samy czasie tzn. na wiosnę 2004 r. trwały gorączkowe przygotowania do rekonstrukcji historycznej, która odbyła się 8 maja tego roku przy naszym schronie w Dobieszowicach. Wydarzenie zakończyło się sukcesem - zważywszy na brak jakichkolwiek doświadczeń w tej dziedzinie - co w głównej mierze było zasługą Michała Sindery - osoby odpowiedzialnej za przygotowanie tejże rekonstrukcji. Dużym plusem była także pomoc 1 Pułku Specjalnego Komandosów z Lublińca, który to zapewnił środki pozoracji pola walki. W tej dziedzinie współpracujemy z nim do dzisiaj. Wtedy to nastąpił debiut naszej GRH, a niewątpliwym hitem była replika rkm wz. 28 wykonana przez Grzegorza Klubę.

W czasie lata 2004 r. mieliśmy okazje uczestniczyć jeszcze w kilku innych imprezach o większym (rekonstrukcja Powstania Warszawskiego) lub mniejszym (Chorzów, Gostyń, Cieszyn, Wesoła) charakterze. Było także rewanżowe zaprezentowanie się osób z naszej ekipy w czasie święta Policji w Wojkowicach.

Pierwsze kilka miesięcy naszej działalności pozwoliły na zebranie nowych doświadczeń, informacji, ekwipunku oraz werbunku nowych osób. Jednocześnie nasz nieformalny status stał się bardziej oficjalny. Zawiązano GRH pod nazwą Grupa Operacyjna „Śląsk” (na cześć żołnierzy broniących Śląska w 1939 r.). Z nieoficjalnym statutem i szefem w postaci kolegi Michała Sindery. Po nim obowiązki te przejął Wojciech Wegner. Obecnym Szefem Grupy jest Piotr Skupień.

Fotografia: Ćwiczenia jesienne 2012 GRH - G.O. "Śląsk". Autor: Andrzej Pasieka

Nasze działania skupiają się na wystawieniu pełnej drużyny WP z 1939 roku w składzie kilku sekcji (rkm, ckm, broń towarzysząca piechoty) oraz pododdzialu żołnierzy niemieckiego Wehrmachtu. Nawiązaliśmy współpracę ze Związkiem Kombatantów, szkołami, a poprzez stowarzyszenie "Pro Fortalicium" współpracujemy też z Instytutem Pamięci Narodowej oraz wieloma gminami i organizacjami.

W 2009 roku, dotychczasowe sekcje niemiecka i Polskich Sił Zbrojnych uzyskały samodzielność w swoich działaniach, dzięki czemu rozpoczęły rozwój jako GRH Kampfgruppe Hofmeyer i GRH Karpaty. Jednocześnie w naszych szeregach rozpoczęło swoją działalność sekcja Przysposobienia Wojskowego Kobiet (PWK).

Najważniejsze w naszej działalności jest wierne odtwarzanie postaci przez nas rekonstruowanych. Czynimy to poprzez częste ćwiczenia, wyprawy i indywidualne kształcenie.

Jeśli wiesz, że tego właśnie szukasz i chcesz się temu w pełni poświęcić to dobrze trafiłeś. Dołącz do nas!


Współpraca: