Fundacja im. Grupy Operacyjnej "Śląsk" 1939


Dołącz do nas: www.facebook.com/GOSlask1939

Święto Wojska Polskiego i inscenizacja w Dobieszowicach

Tegoroczne Święto Wojska Polskiego obchodziliśmy wraz z kolegami z koła terenowego "Pro Fortaliciunm" z Dobieszowic. Wzbogaceniem oficjalnych uroczystości była inscenizacja nawiązująca do walk granicznych z września 1939 roku.

Dobieszowickie uroczystości przy schronie bojowym nr 53 w tym roku miały szczególny charakter. Wynikał on z mijającego właśnie dziesięciolecia od pierwszych uroczystości, które odbyły się przy schronie, tuż po oficjalnym udostępnieniu obiektu do zwiedzania.

Jak co roku, uroczystości rozpoczęły się apelem z udziałem gup rekonstrukcyjnych i publiczności. Odegrano hymn państwowy i wciągnięto flagę na maszt.

W tym roku, oprócz tradycyjnych atrakcji w postaci możliwości zwiedzenia obiektu, prezentacji różnych grup rekonstrukcji historycznej (GRH Karpaty, SRH 73pp z Katowic, GRH - Grupa Operacyjna "Śląsk", GRH Pułku 3 Ułanów Śląskich, GRH Kampfgruppe Hoffmetyer), pokazów sprawności Policji, Straży Pożarnej i celników, historycznych i współczesnych pojazdów wojskowych (Fiat 508, SKOT), odbyła się rekonstrukcja historyczna.

Grupy rekonstrukcyjne odtwarzały walki na śląskiej granicy w 1939r, w której kolejny raz (zgodnie z faktycznym przebiegiem walk na Śląsku) udało się udaremnić próbę wtargnięcia Wehrmachtu na polskie terytorium.

Zdjęcia: Agnieszka Tuszyńska. Dziękujemy za możliwość wykorzystania zdjęć!


Współpraca: