Fundacja im. Grupy Operacyjnej "Śląsk" 1939


Dołącz do nas: www.facebook.com/GOSlask1939

Trzy dni pod Tomaszowem Lubelskim

Od 13-tego (piątek) do 15-tego września (niedziela) członkowie GRH - G.O. "Śląsk" przeprowadzili szereg działań związanych z upamiętnieniem walk jakie rozegrały się w 1939 roku pod Tomaszowem Lubelskim.

Wyjazd pod Tomaszów to dla nas okazja nie tylko do integracji Grupy, udziału w rekonstrukcji, ale przede wszystkim do zadbania o pamięć o żołnierzach i jednostkach, które idąc ze Śląska na wschód, skutecznie odpierały niemieckie ataki.

W drodze do Tomaszowa Lubelskiego część naszej grupy odwiedziła mogiły i miejsca pamięci poświęcione żołnierzom poległym w 1939 roku. Po drodze mieliśmy również okazję przeprawić się promem przez Wisłę pod Baranowem Sandomierskim - miejsce to przywołuje pamięć o 23 Batalionie Saperów Górnośląskich, którzy w 1939 r. wybudowali most po którym przeszły jednostki Armii "Kraków". Za ten wyczyn batalion został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

W piątek (13.09.) uczestniczyliśmy w miejscowości Zielone (powiat Krasnobrodzki), w uroczystościach upamiętniających żołnierzy poległych w  dniach 17-20 września 1939 r. w I Bitwie Tomaszowskiej.

Sobota (14.09.) to prezentacja dla dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców wsi Ulów, niedaleko Tomaszowa Lubelskiego. Jest to dla nas szczególne miejsce, to tutaj pod koniec września 1939 r. toczyła walki 55 Dywizja Piechoty rezerwowa, wchodząca w skład G.O. "Śląsk". Po prezentacji odwiedziliśmy, zlokalizowane w pobliskim lesie, miejsce upamiętniające rozstrzelanych przez Niemców oficerów WP.

Po południu wzięliśmy udział w uroczystościach w Tomaszowie Lubelskim - mszy świętej, złożeniu kwiatów pod pomnikiem i przemarszu na cementarz, gdzie również oddano cześć pamięci żołnierzy poległych w 1939 r.

Cały dzień 15.09. (niedziela) spędziliśmy "w polu", przygotowując się do rekosntrukcji i rozmawiając z zaprzyjaźnionymi grupami rekonstrukcyjnymi. W tym roku odtwarzaliśmy wydarzenia związane z próbą przebicia się Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej przez Tomaszów. Niestety, tak jak 74 lata wcześniej, natarcie zostało zatrzymane przez siły Wehrmachtu.

Przez wszystkie dni kwaterowaliśmy w świetlicy udostępnionej nam przez władze wsi Ulów. Serdecznie dziękujemy gospodarzom za przyjazne i ciepłe przyjęcie.


Współpraca: