Fundacja im. Grupy Operacyjnej "Śląsk" 1939


Dołącz do nas: www.facebook.com/GOSlask1939

Porządkowanie mogił żołnierskich w Zagłębiu

W sobotę (19.10.2013 r.) członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej – Grupa Operacyjna „Śląsk” odwiedzili cmentarze w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej i Będzinie. Celem akcji było posprzątanie mogił żołnierskich znajdujących się na zagłębiowskich cmentarzach oraz inwentaryzacja i uaktualnienie informacji o tych miejscach.

Pierwszym miejscem jakie odwiedziliśmy był cmentarz w Sosnowcu-Zagórzu przy ul. Zuzanny. Blisko środkowej części cmentarza stoi część pomnika poświęconego Nieznanemu Żołnierzowi lat 1914 – 1920. Cały pomnik, na który składał się postument oraz figura żołnierza w hełmie i postawie „na ramię broń”, stał pierwotnie przed kościołem św. Joachima w Zagórzu. Obecnie postument znajduje się na cmentarzu, natomiast figura żołnierza w pracowni konserwatorskiej. Prace wokół postumentu polegały na usunięciu wypalonych zniczy, wycięciu roślin wrastających w podstawę postumentu oraz wyrównaniu terenu.

Na sosnowieckim cmentarzu przy ul. Andersa zadbaliśmy o pojedynczą mogiłę nieznanego żołnierza, który zginął we wrześniu 1939 r. Następnie przeprowadziliśmy prace porządkowe na zbiorowej mogile wojennej, w której spoczywa 10 żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r.

Kolejnym miejscem w Sosnowcu była zbiorowa mogiła wojenna żołnierzy polskich poległych w latach 1919 – 1921. Mogiła znajduje się na cmentarzu przy ul. Będzińskiej. Dużo pracy kosztowało nas uprzątnięcie zalegających liści i usunięcie chwastów. Dwie alejki ciągnące się wzdłuż mogił zostały gruntownie wysprzątane.

Podczas wizyty na cmentarzu w Dąbrowie Górniczej przy ul. 11 Listopada uprzątnięty został teren wokół mogił żołnierzy poległych w I wojnie światowej. Nasz praca polegała głównie na zgrabieniu liści z alejek oraz usunięciu chwastów porastających mogiły.

W Będzinie, na cmentarzu przy ul. 27 stycznia zapaliliśmy znicz pod pomnikiem ku pamięci Batalionu Obrony Narodowej „Sosnowiec”. Batalion ten w 1939 r. walczył w składzie Grupy Operacyjnej „Śląsk” w ramach Armii „Kraków” – przeszedł cały szlak bojowy spod miejscowości Wyry (okolice Pszczyny), aż pod Tomaszów Lubelski.

Ostatnim odwiedzonym w tym roku miejscem, był będziński cmentarz przy ul. Podzamcze. W tym miejscu zapaliliśmy znicz na mogiłach żołnierzy 11 pułku piechoty, którzy polegli w wojnie polsko-rosyjskiej 1920 – 1921 r.

Przy każdym odwiedzonym miejscu zostały zapalone znicze.


Współpraca: