Fundacja im. Grupy Operacyjnej "Śląsk" 1939


Dołącz do nas: www.facebook.com/GOSlask1939

Patrol łączności 11pp na Gwarkach w Tarnowskich Górach

Na tegorocznych Gwarkach, które odbyły się 7 września w Tarnowskich Górach, postanowiliśmy zmienić nieco formę prezentacji żołnierzy 11 pp na bardziej aktywną niż sam przemarsz. Udało się zaprezentować jeden z pododziałów tarnogórskiego pułku czyli patrol telefoniczny z plutonu łączności.

Poza sierżantem szefem, do którego dyspozycji został oddany patrol składał się on z dowódcy patrolu z aparatem telefonicznym AP36, zwijakowego z oryginalnym kablem w splocie bawełnianym, tyczkowego z tyczką z rososzką oraz z narzędziowego.

Poza tym patrol był wyposażony w pełny sprzęt bojowy oraz po raz pierwszy w plecaki typu norweskiego. Mimo wagi sprzętu, upału i długiej trasy nasz przemarsz był bardzo ciekawy.

Dzięki krótkim scenkom, zakładaniu kabla na drzewach i symulacji pracy patrolu zebrani mieszkańcy mogli zobaczyć na czym polegała łączność w przedwojennym wojsku. Co ciekawe ludzie od razu rozpoznawali łącznościowców zwanych "drucikami" i okazywali sympatię prawie taką jak na przedwojennych powrotach wojska z ćwiczeń.

Za rok postaramy się również zaprezentować coś nowego z bogatego tematu 11 pułku piechoty.


Współpraca: