Fundacja im. Grupy Operacyjnej "Śląsk" 1939


Dołącz do nas: www.facebook.com/GOSlask1939

Odsłonięcie pomnika Nieznanego Żołnierza 1914-1920 w Sosnowcu-Zagórzu

Dzień po Święcie Niepodległości, 12 listopada 2014 r. w Sosnowcu-Zagórzu miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Po 75 latach odsłonięty został ponownie pomnik Nieznanego Żołnierza 1914-1920.

Historia pomnika obrazuje skomplikowane dzieje mieszkańców Zagłębia, którzy walczyli w szeregach rosyjskiej armii carskiej okresu I wojny, legionach i wojnie 1920 r. Po raz pierwszy pomnik Nieznanego Żołnierza 1914-1920 został odsłonięty w Zagórzu przed II wojną światową (wtedy Zagórze nie było dzielnicą Sosnowca, ale samodzielną miejscowością).

"Po zakończeniu wojny obronnej 1939 roku, niemiecki okupant nakazał zniszczenie pomnika. Wśród wykonawców nakazu znaleźli się jednak odważni obywatele Zagórza, którzy zamiast wywieźć i rozbić pomnik w pobliskim kamieniołomie, pochowali go w grobie..... jak człowieka. Kiedy nastał czas "władzy ludowej" pomnik wydobyto z "grobu", ale jako, że był poświęcony zarówno Polakom poległym w I wojnie światowej jak i bohaterom wojny polsko-bolszewickiej nie mógł wrócić na swe historyczne miejsce. Klimat polityczny temu nie sprzyjał. Dzisiaj po 75 latach poniewierki wraca na swe miejsce - opowiada o historii pomnika Artur Ptasiński ze Stowarzyszenia Pakosznica."

Zdjęcie ze zbiorów A. Ptasińskiego ze Stowaszyszenia "Pakosznica".

12 listopada 2014 roku podczas uroczystości ponownego odsłonięcia pomnika wartę honorową zaciągnęli członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej – Grupa Operacyjna „Śląsk”, reprezentujący 11 Pułk Piechoty – przedwojenną jednostkę o zagłębiowskim rodowodzie. W wydarzeniu uczestniczyli również żołnierze z 34 Śląskiego Dywizjonu Rakietowego OP z Bytomia wraz z orkestrą wojskową i pocztem sztandarowym.
Współpraca: