Fundacja im. Grupy Operacyjnej "Śląsk" 1939


Dołącz do nas: www.facebook.com/GOSlask1939

Ocalić od zapomnienia ... bitwa pod Tomaszowem Lubelskim

W przedostatni weekend września (19 - 20 - 21) członkowie GRH - G.O. "Śląsk" wyjechali pod Tomaszów Lubelski by odwiedzić miejsca walk i pamięci oraz wziąć udział w corocznym wydarzeniu "Ocalić od zapomnienia" - rekonstrukcji walk z września 1939 r. pod Tomaszowem Lubelskim.

Jak co roku dla naszej grupy, poza możliwością uczestniczenia w samej rekonstrukcji, wyjazd był okazją do odwiedzenia miejsc związanych z jednostkami z którymi się identyfikujemy, czyli z 23 DP i 55 DP rez. Naszą kwaterą znów były gościnne progi wsi Ulów (o którą biły się Bataliony Obrony Narodowej z 55 DP rez.).

Po całonocnej drodze ze Śląska czekał nas pracowity dzień. Udało nam się zapalić znicze na kilku mogiłach żołnierzy z G. O. "Jagmin" (wcześniej "Śląsk") oraz zobaczyć miejsce ostatniej walki 1 pułku KOP i śmierci ppłk Kazanowskiego.

Tego dnia także zaprezentowaliśmy wyposażenie i uzbrojenie wrześniowych żołnierzy przed młodzieżą ze szkół w Ulowie oraz Łosieńcu. Wbrew pozorom nauka czołgania się i bieg z pełnym wyposażeniem był nie lada atrakcją.

W sobotę grupa już w pełnym składzie zrobiła objazd po kolejnych miejscach pamięci pozostałych po 1939 roku oraz jak co roku, jako kompania honorowa wzięliśmy udział w uroczystościach w kościele i na cmentarzu w Tomaszowie Lubelskim.

Niedziela to wczesny wyjazd na pole rekonstrukcji i ćwiczenia, wydawanie broni i szybki posiłek z wojskowego chlebaka, przygotowany przez naszego niezawodnego kucharza strz. Praskiego. W tym roku rekonstrukcja obejmowała walki 1 pułku piechoty KOP pod Dachnowem oraz 1 pułku strzelców konnych pod Szarowolą. Dostaliśmy trudne zadanie walki jako I pluton na skrajnym lewym skrzydle. Częste ataki i wycofywania wymagały dobrej kondycji i pewnego doświadczenia aby nie pogubić się w ferworze walki, ale zgodnie z chlubną tradycją żołnierzy generała Sadowskiego, staraliśmy się pokazać, że żołnierze ze Śląska i Zagłębia biją się dzielnie i zorganizowanie.

Zdjęcia: Andrzej Las


Współpraca: