Fundacja im. Grupy Operacyjnej "Śląsk" 1939


Dołącz do nas: www.facebook.com/GOSlask1939

O walkach o kopalnię "Michał" na Uniwersytecie III Wieku

W pierwszy wtorek listopada (04.11.) członkowie GRH - G.O. "Śląsk" przeprowadzili prelekcję historyczną dla seniorek i seniorów z Uniwersytetu III Wieku z Siemianowic Śląskich. Prelekcja dotyczyła walk o kopalnię "Michał" z września 1939 roku.

Prelekcja była efektem kontaktu jaki został nawiązany z Miejską Biblioteką Publiczną w Siemianowicach Śląskich. Swoją obecność w Siemianowicach Śl. nasza Grupa zaznaczyła już wcześniej, biorąc udział 11 listopada 2013 roku w uroczystych obchodach Święta Niepodległości w Siemianowicach Śląskich, a 31 sierpnia br. w rekonstrukcji walk o kopalnię "Michał".

W listopadowej prelekcji wzięło udział blisko 100 osób, wraz z dyrekcją i pracownikami biblioteki. Podczas prezentacji przybliżone zostały szczegóły wydarzeń z przełomu sierpnia i września 1939 roku, które miały miejsce na terenie miasta Siemianowice Śl. oraz kopalni, która przed wojną nosiła nazwę "Max". Szczególnie podkreślony został udział żołnierzy 75 pp z Chorzowa w opanowaniu sytuacji na kopalni i pomyślnym dla strony polskiej zakończeniu walk.

Dodatkowo zaprezentowane zostało umundurowanie, wyposażenie i uzbrojenie przedwojennych jednostek piechoty Wojska Polskiego.


Współpraca: