Fundacja im. Grupy Operacyjnej "Śląsk" 1939


Dołącz do nas: www.facebook.com/GOSlask1939

II Rajd Historyczny

W sobotę, 28 września 2013 odbył się II Rajd Historyczny, zorganizowany przy współpracy członków grup rekonstrukcyjnych oraz szkoły z Ożarowic. W przedsięwzięciu wzięły udział GRH „Karpaty”, GRH - Grupa Operacyjna „Śląsk” będące częścią Stowarzyszenia „Pro Fortalicium” oraz GRH III Pułku Ułanów Śląskich.

Głównymi uczestnikami rajdu byli uczniowie z gimnazjum oraz klasy mundurowe z Państwowych Szkół Budownictwa – Zespołu Szkół z Bytomia. Wydarzenie toczyło się przede wszystkim na schronach Obszaru Warownego Śląsk.

Rajd rozpoczął się prelekcjami na temat Wojska Polskiego z okresu II RP, historii regionu w przededniu II wojny światowej, jak i całego Obszaru Warownego "Śląsk". Istotnym elementem było zwiedzanie, w pełni odrestaurowanego schronu bojowego nr 52 w Dobieszowicach-Wesołej. Gdy uczniowie zostali zapoznani z historią polskich schronów i oddziałów Polskich z września 1939 r., podzielono ich na grupy wykonujące w trakcie rajdu kilka zadań terenowych.

Po zakończeniu części eskapady na dobieszowickim schronie, uczestnicy rajdu wraz z rekonstruktorami odbyli przemarsz na Wymysłów. Wszyscy chętni mogli spróbować swoich sił w transportowaniu skrzyni amunicyjnych, zaopatrzeniowych czy też innego wyposażenia wojskowego. Młodzież mogła dzięki temu odczuć, że przemarsz z ekwipunkiem, ciężkimi skrzyniami z granatami po bezdrożach poprzecinanych rowami melioracyjnymi nie jest zwykłym „spacerkiem”.

W dalszej części rajdu grupy rekonstrukcyjne przygotowały bardzo ciekawe pokazy oraz scenki sytuacyjne z okresu II wojny światowej. Przybywający na schron bojowy przy tamie zalewowej, mogli zobaczyć nie tylko schron i jego wnętrze, ale także prezentację repliki rkm Browning wz 28 - z którego oddano kilka serii strzałów, pozorując scenę ostrzału pozycji na tamie.

Następnie przeniesiono się na boisko OSP Wymysłów, gdzie można było poczuć klimat walk w lesie podczas biegu pośród drzew, razem z Polskimi żołnierzami. Uczniów czekały również dwie niespodzianki. Jedną z nich był przyjazd Straży Granicznej, która przeprowadziła ciekawą prelekcję na temat historii i służby w tego typu formacjach. A inną atrakcją była informacja o skoczku spadochronowym, który wylądował gdzieś w lesie. Zadaniem osób chętnych było odnalezienie skoczka, który okazał się rannym amerykańskim żołnierzem, ze słynnej 101 dywizji powietrznodesantowej. Kolejnym zadaniem było udzielenie pierwszej pomocy rannemu oraz przetransportowanie go na noszach do obozu założonego na boisku.

Wiele emocji wzbudził również pokaz Śląskich Ułanów na koniach, którzy przedstawili wyposażenie kawalerii z 1939 roku. Zaprezentowano także szarżę z szablą w ręku. Warto podkreślić, że wojskowego tonu wydarzeniu dodawały piosenki wojskowe w wykonaniu wszystkich uczestników rajdu. W porze obiadowej nie zabrakło również kuchni polowej, która zaserwowała wszystkim przepyszny bigos.

II Rajd Historyczny był świetną inicjatywą członków grup rekonstrukcyjnych, dzięki którym młodzież szkolna mogła poznać historię Wojska Polskiego i jego udziału w II wojnie światowej. Całej imprezie towarzyszyła świetna zabawa, która zarazem uczyła o chwalebnej historii Polskiego oręża.

Autor: Piotr Hatlapa


Współpraca: