Fundacja im. Grupy Operacyjnej "Śląsk" 1939


Dołącz do nas: www.facebook.com/GOSlask1939

Bitwa Wyrska - Bój o Gostyń

W tym roku odbyła się 10 edycja inscenizacji "Bitwa Wyrska - Bój o Gostyń". 24 maja (sobota) na polach przed pomnikiem upamiętniającym poległych żołnierzy Wojska Polskiego, przypomnieliśmy o wydarzeniach sprzed 75 lat.

Jak co roku GRH - G.O. "Śląsk" wystawiła w inscenizacji drużynę piechoty wraz ze wsparciem rkm wz 28 Browning. Naszym zadaniem była obrona lewej flanki polskiej pozycji, a następnie przejście do kontrataku wraz z posiłkami wkraczającymi na pole bitwy. Organizatorzy zadbali tym razem o urozmaicenie przedpola polskiej pozycji. Na prawej flance pojawił się schron bojowy do prowadzenia ognia z ckm wz 30 Browning.

Kilkanaście metrów przed linią okopów zainstalowane zostały zapory przeciwczołgowe oraz zasieki z drutu przeciw piechocie.

W pierwszej fazie bitwy, GRH - G.O. "Śląsk" zajęła lewą flankę pozycji obronnej.

Na pozycje polskie położony został ogień artylerii.

Następnie ruszył atak Niemców, którzy próbowali się przedrzeć przez zasieki. Szturm wspierany był przez pojazd pancerny, który został zniszczony przez polskie działko ppanc.

Po załamaniu się niemieckiego natarcia, ruszył polski kontratak.

Uderzenie odepchnęło Niemców z zajmowanych pozycji i zmusiło do odwrotu lub poddania się.

Jesteśmy dumni, że po raz kolejny mogliśmy uczestniczyć w tej incenizacji. Jest to dla nas szczególnie ważne wydarzenie, ponieważ jako Grupa odtwarzamy jednostki WP, które 75 lat temu brały udział w tych zmaganiach. Chcemy w ten sposób zachować i upowszechniać pamięć o tych ludziach.

Dziękujemy autorom zdjęć!

Maćkowi Kochańskiemu i Agnieszce Tuszyńskiej


Współpraca: